سبد خرید

Whatsapp Premium

سلام کمک نیاز دارید؟ ارتباط با ما در واتساپ

ارتباط با ما در واتساپ
Close and go back to page

حیوانات

بیماری تاج آبی یا تب لجن

تاج آبی بیماری است که عامل آن هنوز مشخص نیست.

بوقلمون ممکن است در هر سنی به این بیماری دچار شود.
در جوجه بوقلمون های سه تا چهار روزه میزان تلفات از این بیماری زیاد است.
به طور معمول در نیمه های تابستان، این بیماری به شدت بروز میکند.
علاوه بر تلفات، کم شدن وزن و ضعیف شدن شدید بوقلمون ها از اثرهای بیماریست.
تلفات شدید این بیماری در آخر بهار بیشتر است.

چگونگی سرایت بیماری:
آب و غذای آلوده به مدفوع و فضولات حیوانات بیمار، باعث انتشار بیماری می شود.
نشانه های بیماری بوقلمون :
جوجه بوقلمونهای جوان که دچار این بیماری بشوند، حالت لرز دارند و مرتب جیک جیک میکنند.
فضولات جوجه های بیمار، قهوه ای مایل به سبز تا قهوه ای مایل به زرد تغییر رنگ میدهد و آبکی است.
پاهای بوقلمون بیمار سرد و رگها به طور کامل معلوم می شوند.
بیماری تاج آبی ناگهان بروز میکند.
در این بیماری، مقدار مصرف دان و آب در بوقلمون ها کم می شود.
بوقلمون بیمار به سرعت آب بدن خود را از دست میدهد.
پیشگیری و درمان بوقلمون :
استفاده از آنتی بیوتیک هایی که در آب حل می شوند، بسیار اثربخش است.
در درمان این نوع بیماری داروی تی ان تی بهمراه پروبیوتیک یا تایلوزین تجویز میشود.

کلمات کلیدی:
#تاج_آبی #تاج_آبی_بوقلمون #بوقلمون #اسهال_قهوه_ای #اسهال_سبز #کاهش_اشتها #کله_بادی #جوجه_بوقلمون #تب_لجن

محبوبیت گربه بین انسان ها

گربه یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی محسوب می شود؛ با این حال اطلاعات زیادی در مورد روند اهلی شدن این حیوان وجود ندارد.

باستان شناسان در تحقیقات خود در جزیره قبرس (سال 1983)، استخوان فک گربه ای با قدمت 8 هزار سال را کشف کردند؛ با این حال محققان براین باور بودند که اهلی کردن گربه ها با چندین هزار سال قبل باز می گردد. سال 2004، در ادامه اکتشافات در قبرس، باستان شناسان موفق به کشف استخوان های گربه ای شدند که در کنار انسان دفن شده بود. این کشف ثابت کرد که گربه های باستانی این جزیره، اهلی شده بودند و سابقه اهلی شدن این حیوانات به 1500 سال عقب تر باز می گردد.

سال 2007، قطعه دیگری از پازل روند اهلی شدن گربه ها کامل شد و محققان با آنالیزهای ژنتیکی دریافتند، جد گربه های اهلی امروزی، گربه وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) است که هنوز هم وجود داشته و در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان زندگی می کند.

نتایج بدست آمده نشان داد، گربه ها حدود 12 هزار سال قبل در این مناطق اهلی شدند. این حیوانات با حفظ برخی خصوصیات وحشی مثل شکارگری و براساس نفع دو طرفه، به زندگی با انسان روی آوردند. همزمان با آغاز عصر کشاورزی و حضور جوندگان در انبارهای غلات، انسان با دادن غذا به گربه ها، از آنها برای شکار موش و سایر جوندگان موذی استفاده کرد.

این نفع دو طرفه تاکنون ادامه یافته و اکنون، این پشمالوهای دوست داشتنی به محبوب ترین حیوان خانگی انسان تبدیل شده است. گفته می شود که نگهداری از گربه، به بهبود سلامت روان، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

سابقه نامگذاری روزی به نام دوست پشمالوی انسان

نخستین بار در سال 2002، صندوق بین المللی رفاه حیوانات (IFAW) با همراهی گروه های حامی حیوانات، تاریخ 8 اوت را به عنوان روز بین المللی گربه ها نامگذاری کردند.

پرشین (Persian)، سیامی (Siamese)، برمه ای (Burmese)، بنگال (Bengal) و مانچکین (Munchkin) از جمله معروف ترین نژادهای شناخته شده گربه در جهان محسوب می شوند.

آیا گربه ها محبوب تر از سگ ها هستند؟

گفته می شود که سگ، دوست باوفای انسان است؛ اما با جستجو در اینترنت و شبکه های اجتماعی، با میلیون ها عکس از گربه ها مواجه می شوید. حال این سوال مطرح می شود که سگ یا گربه؟ کدام محبوب تر هستند؟

آمارها نشان می دهد، 36.5 درصد از مردم آمریکا در منازل خود سگ دارند که این میزان برای گربه 30.4 درصد است؛ با این حال، جمعیت گربه های این کشور 5 میلیون بیشتر از تعداد سگ ها بوده و بالغ بر 76 قلاده تخمین زده می شود.

جمعیت گربه ها در جهان

تخمین زده می شود که بین 500 تا 600 میلیون گربه در سراسر جهان وجود داشته باشد. براساس آخرین گزارش ورلداطلس (worldatlas) مربوط به ماه مارس 2017، کشورهای ذیل دارای بیشترین تعداد جمعیت گربه در جهان هستند:

آمریکا: 76.5 میلیون
چین: 53 میلیون
روسیه: 12.75 میلیون
برزیل: 12.5 میلیون
فرانسه: 9.5 میلیون
ایتالیا: 9.5 میلیون
انگلیس: 7.75 میلیون
آلمان: 7.75 میلیون
اوکراین: 7.5 میلیون
ژاپن: 7.25 میلیون

استوبی سگ

✨استوبی سگ #مشهور آمریکایی است که 18 ماه در جبهه های مختلف حضور داشت و بارها با خبر دادن حملات شیمیایی جان بسیاری را نجات داده است!
این سگ از ارتش آمریکا مدال شجاعت دریافت کرده است🥇🎖🏅

نگهداری سگ و سلامت روان

اگر شما تا کنون یک حیوان خانگی داشته‌اید، می‌دانید که چقدر سرگرم‌کننده‌اند و محبت آن‌ها دلگرم‌کننده است. همواره از سگ‌ها به‌عنوان «بهترین دوست انسان» یاد شده، اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این دوستان پشمالوی باوفا در حقیقت محافظ جسم و روان شما هستند

تحقیقات بسیاری در این زمینه، نشان می‌دهد که تماس مداوم با سگ، یا نگهداری از آن می‌تواند برای سلامت روان و جسم بسیار مفید باشد. جای تعجب نیست که بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و بسیاری درمان‌های توانبخشی در کشور‌های توسعه‌یافته، از سگ‌ها برای بهبود روحیه، تسکین تنش و کاهش درد استفاده می‌کنند
صاحبان سگ کمتر احتمال دارد که از افسردگی رنج ببرند چرا که بازی با یک سگ می‌تواند سطح «سروتونین» و «دوپامین» را که هورمون‌های شادی و لذت هستند افزایش دهد. همچنین این افراد سطوح «گلیسرید» و «کلسترول» (شاخص‌های بیماری‌های قلبی) پایین‌تری دارند و در سنین بالای ۶۵ سال، نسبت به هم سن و سالان خود کم‌تر نیاز به پزشک پیدا می‌کنند
یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که تنها پس از ۵ تا ۲۴ دقیقه تعامل، مقدار هورمون استرس خون کاهش می‌یابد.

تماس با ما


  • آدرس : ایران - استان قم - شهر قم۲
بالا